Kendin Yap Projeleri
Çöp diye bir şey yoktur! Geridönüşüm fikirleri, yenileme çalışmalarıi kendin yap projeleri, örgü modelleri ve anlatımları

Pazar Filesi Yapımı

Pazar Filesi Nasıl Örülür?

0 1.298

Pazar filesi yapımı yazımız ile karşınızdayız. 2018 yılının bitimine günler kaldı. Biliyorsunuz ki marketlerde 2019 yılının ilk günleri itibari ile artık poşetler ücretli olacak. Plastik atılımını azaltmaya yönelik bir yenilik bu. Çünkü plastiğin doğada çözünmesi çok uzun yıllar sürüyor. Bitkilere ve hayvanlara, hatta soluduğumuz havaya bile zarar vermekte. Tabi poşetlerin ücretli olması bütçe açısından ekstra bir gider kapısı. Bu yüzden napıyoruz? Pazar filesi nasıl yapılır yazımızı okuyarak kendi pazar filemizi kendimiz örüyoruz.

Örgü Pazar Filesi için hani ipler uygundur?

Pazar filesi yapımı için en uygun ip makrome ipidir. Polyester olmasına dikkat edilmeli sağlam olması için. Fakat siz evinizde kalan ipleri pazar filesi ipi olarak değerlendirebilirsiniz.

Pazar filesi nasıl yapılır?

Şeyma Dalkılıçlar ın açıklayıcı anlatımı ile Pazar filesi yapımı oldukça basit örgü tekniklerinden oluşuyor.

  1. İlk olarak 2 ayrı sap örüyoruz. 5 zincir çekerek başlıyoruz. 3 tane daha zincir çekerek yukarı çıkıyoruz ve 3’lü trabzan yapıyoruz. Toplamda 5 tane 3’lü trabzan oluyor.
  2. Trabzanları tamamladıktan sonra 70 tane zincir çekiyoruz. İlk trabzanla ikinci trabzanın arasına sık iğne ile bağlıyoruz. Tekrar 70 zincir çekiyoruz. Ve tekrar aynı yere bağlıyoruz. Her trabzanın arasına 2’şer adet olmak üzere toplam 8 tane bacak oluşuyor.
  3. 8 adet bacak bittikten sonra sık iğne ile bağlayıp sapımızı oluşturmaya devam ediyoruz. 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. 5 adet 3’lü trabzan çekiyoruz ve yine 3 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz. Bu şekilde sapı oluşturuyoruz. Videoda 12 sıra yaplmış fakat bu kısım sizin tercihinize kalmış daha uzunda yapabilirsiniz sapları.
  4. Sapın boyunu bitirdikten sonra diğer ucuna da 8 adet zincirden bacak oluşturuyoruz. Bu şekilde sapımız tamamlanmış oluyor. Bu saptan 2 adet yapıyoruz. Örgü Pazar Filesi bu iki sapın devamı olarak örülüp birleşiyor.
  5. En son 70 zincir çekip ayağı sık iğneyle bağlıyoruz. Ardından 35 tane zincir çekiyoruz. İlk ayağın ortasına bu çektiğimiz zincirleri sık iğne ile bağlıyoruz. 2 sık iğne yaparsak daha sağlam olur. Ardından 12 zincir çekip diğer ayağa bağlıyoruz. Bu şekilde 12’şer zincirle 8 ayağı sıra ile birbirine bağlıyoruz. En son ayağı bağladıktan sonra yine 12 tane zincir çekip sapın diğer ucundaki ayağa bağlıyoruz.
  6. Sapın iki ucu birbirine bağlandı şimdi tekrar 12 zincir çekp en son ayağı bağladığımız 12 adet zinicirin tam ortasına 2 sık iğne ile bağlıyoruz. Bu işlemi bütün bacakları bağladığımız zincirlere uygulayıp başa kadar örüyoruz. Başa gelince tekrar geri dönüp aynı işlemi uyguluyoruz ve bu şekilde 5 kat olana kadar örüyoruz.
  7. Aynı işlemi 2. sapa uyguladıktan sonra 2 parçayı birleştiricez. Birleştirme işleminde de aslında değişen bir şey yok yine 12 zincir çekip diğer sapın en ucundaki zincire bağlayarak devam ediyoruz. Diğer ucuda birleştirdikten sonra sürekli aynı işlemi uyguluyoruz. Videoda 30 sıra yapılmış, siz daha kısa ya da uzun yapabilirsiniz.
  8. En alt kısmında birleştirme için 6 zincir yapıp bağlıyoruz çapraz şekilde.

Pazar Filesi Yapımı Videolu Anlatım

Kolay gelsin! 🙂

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.