Kendin Yap Projeleri
Çöp diye bir şey yoktur! Geridönüşüm fikirleri, yenileme çalışmalarıi kendin yap projeleri, örgü modelleri ve anlatımları

Makrome İpten Tüy Yapımı

0 252

Son zamanların trendi olan bir makrome projesi ile merhaba! Makrome düğümü, makrome ipi, makrome örgü… Eskilere dönüş vazgeçilmeyen bir moda hareketi. Fakat bu sıralar eskiye özlemi dekorasyon ve el işlerinde de görmeye başladık. Tıpkı Pazar filesinin moda olması gibi. 2018 yazında sıkça karşımıza çıkan makrome ipi her alanda dekoratif olarak kullanılıyor. Bebek mevlidlerinde ve nişanlarda gelen konuklara hediye etmek için makrome anahtarlıklar, nişan, düğün, hamilelik dış çekimleri için makrome düğümünden oluşan arka planlar, makrome ipinden perdeler ve daha bir çok farklı alanda makrome düğümü kullanılıyor. Bu yazımızda makrome ipten tüy yapımına yer vereceğiz. Makrome ipten tüy yapıp dekoratif amaçlı duvarınıza bir ağaç dalı ile yada kasnak ile asabilirsiniz. Çantanızın kenarına takabilirsiniz ya da boyutlarını küçük yaparak makrome ipten anahtarlık yapabilirsiniz. Şimdi gelerim makrome ipten dekoratif tüy yapımının detaylarına;

Makrome İpten Tüy
Makrome İpten Tüy
Makrome İpten Tüy

Malzemeler;

  • Pamuklu makrome ipi
  • Keskin bir makas
  • Tarak
  • Büyük boy tahta boncuklar
Makrome İpten Tüy

Makrome ipinden tüy yapımı;

ilk adım olarak 50 cm uzunluğunda bir ip kesin ve ikiye katlayın

Makrome İpten Tüy

Ayrıca 2 adet 20 cm lik ip daha kesin. Bu ipler düğüm kısmını oluşturacak.

Makrome İpten Tüy

50 cm olan ip gövde olacak şekilde görseldeki gibi yerleştiriyoruz. 20 cm’lik iplerden biri aşağı diğeri yukarıda olacak şekilde yerleştirdikten sonra uçları birbirinin içinden geçirerek çekiyoruz. Ardından 50 cm’lik iple 1 tane düğüm yapıyoruz. Bu şekilde makrome düğümü oluşuyor.

Makrome İpten Tüy
Makrome İpten Tüy
Makrome İpten Tüy

Bu şekilde düğümler atarak devam ediyoruz. Görselde üstte olan ipin hep sol taraftan almışlar. Siz bir sağ bir sol sıra ile üstten alırsanız daha estetik bir görünüm elde edebilirsiniz.

Makrome tüy istediğiniz uzunluğa geldikten sonra kesim işlemine geçiyoruz. Bu kısımda istediğiniz gibi şekil verebilirsiniz. Tıpkı boyunuz ayarladığınız gibi. Oval yapabilirsiniz ya da uçlara doğru daraltabilirsiniz.

Kesim işlemini tamamladıktan sonra tarakla tarayarak iplerin arasını açalım. Tarama işleminden sonra yaprağın formunda kaymalar olursa biraz daha uçlarından kesebilirsiniz.

Kesme işleminden sonra, son olarak boncuğu da takıyoruz ve Makrome ipten tüy hazır!

Kolay gelsin! 🙂

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.