Kendin Yap Projeleri
Çöp diye bir şey yoktur! Geridönüşüm fikirleri, yenileme çalışmalarıi kendin yap projeleri, örgü modelleri ve anlatımları

Tığ işi örgü yapımı

Tığ ile örgü nasıl yapılır? Yeni başlayanlar için dersler...

0 813

Örgü severler, örmeyi çok isteyip nereden başlayacağını bilemeyenler… Bu yazımızda sizler için tığ işi örgü yapımı başlangıç derslerini derledik. Bu yazımızın sonunda tığ işi zincir nasıl çekilir, sık iğne nasıl yapılır, yarım trabzan, tekli trabzan nasıl yapılır, ikili trabzan nasıl yapılır, üçlü trabzan nasıl yapılır sorularına yanıt bulacaksınız. En güzel tığ örgü modelleri yapımı için en temel tekniklere yer verdik yazımızda. Sizde bu teknikler ile tığ işi bere modelleri, tığ işi patik modelleri, tığ işi bebek battaniye modelleri, tığ işi bebek hırkaları, pazar filesi yapımı , tığ işi yılbaşı süsleri,  örneklerini kolaylıkla uygulayabileceksiniz.

Tığ işi Örgü Nasıl Yapılır?

Tığ işi zincir nasıl çekilir

Tığ işi örgü yapımı derslerinde ilk teknik zincir çekmektir. Adım atmak gibi düşünebilirsiniz zincir çekmeyi. Tığ işinde olmazsa olmaz yani. Yapımı oldukça kolaydır. İlk başlarda aynı boy zincir çekemeyebilirsiniz. Tekrar yaparak, zamanla muntazam zincirler çekebilirsiniz.

Sık iğne nasıl yapılır

Bu teknik amigurumide kullanılan tekniktir. Çok kolay ve hızlı sonuç verecektir. Bu tekniği öğrendikten sonra amigurumi hayvan modelleri, sık iğne yastıklar, sık iğne hırka, sık iğne hırka modelleri, sık iğne şapka gibi beğendiğiniz bütün tığ işi örgü modellerini örebileceksiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=eymA6yME2xI

Yarım trabzan, tekli trabzan nasıl yapılır

Trabzan sık iğne gibi bir çok modelin temel tekniğidir. Yarım trabzan tekniği yine bir çok örgü modelinde karşımıza çıkacak.

https://www.youtube.com/watch?v=LbZkRUdi-GU

İkili trabzan nası yapılır

İkili trabzan, trabzan teknikleri arasında en çok kullanılan teknik olabilir. Yine sadece bu teknikle bile sayısız tığ işi örgü modeli yapabilirsiniz. Tığ işi bebek elbise modelleri, tığ işi hırka modelleri, tığ işi yastık modelleri, tığ işi kare motifler, hanım dilendi bey beğendi modeli… Sizin için yazının sonunda örnek modellere yer vereceğiz.

https://www.youtube.com/watch?v=iKt-gm_X71I&t=6s

Üçlü trabzan nasıl yapılır

Üçlü trabzan tekniği tek başına kullanılabildiği gibi daha çok modelli örneklerde karşınıza çıkacaktır. Mesela sepet örgü modeli. Aşağıda görseline yer verdiğimiz model çok hoş ve siz artık yapabileceksiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=qE4hMWxeni8

Tığ işi örgü başlangıç teknikleri ile yapabileceğiniz modeller;

Kaynak

Tığ işi örgü yapımı başlangıçları derslerinin devamı için takipte kalın lütfen. Kolay gelsin! 🙂

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.