Kendin Yap Projeleri
Çöp diye bir şey yoktur! Geridönüşüm fikirleri, yenileme çalışmalarıi kendin yap projeleri, örgü modelleri ve anlatımları

Tığ İşi Kız Çocuk Şapka Yapımı

0 205

Yaz Günleri İçin Tığ işi Kız Çocuk Şapka Yapımı

İçinde bulunduğumuz yaz aylarında minik kızlarımız için tığ işi şapka örmeye ne dersiniz? Deryalı Günler in başlamasıyla örgü iştahımız her gün daha çok kabarıyor. İşte tamda bu duruma çare olarak yapımı çok kolay bir proje ile karşınızdayız. Kullandığınız ipliğin 100% pamuk olması çok önemli. Çünkü bu kız bebek şapkası yazlık bir model ve terletmemesi için ipin içeriği çok önemli. Tığ boyutu olara 2,5 -3,5 arası numaralar uygundur. Eliniz hangisinde rahat ediyorsa tercih edebilirsiniz. Şimdi gelelim tığ işi kız çocuk şapka anlatımına;

1-2 yaş bebek içindir boyut.

 1. Öncelikle sihirli halka yapıyoruz. Ardından 12 tane dolayarak (çakma) sık iğne yaparak modelimize başlıyoruz.
 2. İlk sırayı bitirdikten sonra başlangıç noktasından birleştiriyoruz. Bütün ilmeklere çift batarak 24 adet sık iğne elde ediyoruz.
 3. Bir üst sıraya geçerken çengelli iğne ile ya da bir ip ile bir işaret belirliyoruz. Ve bu sırayı çiftle başlayarak 1 Çift 1 Tek olarak örüyoruz.
 4. Sıra tekle başlayarak 2 Tek 1 Tane Çift olarak örüyoruz.
 5. Sıra tekle başlayarak 3 Tek 1 Çift olacak şekilde örüyoruz.
 6. Sıra da bütün ilkmekler tek olarak örüyoruz.
 7. Sıranın başında tekle başlayarak 4 tek 1 Çift olarak örüyoruz.
 8.  Sıra sadece tek olarak örülüyor.
 9. Çiftle başlayarak 5 Tek 1 Çift
 10. Sıra yine artırmadan bütün ilmekler tek örülüyor.
 11. Sıra son arttırma olacak tekrar 5 Tek 1 Çift olarak örüyoruz. Eğer şapka boyutunu genişletmek isterseniz 3 3 Tek 1 Çift örerek şapka boyutunu büyütebilirsiniz. Bu ölçü ile tepe kısmı 14 cm civarı olmaktadır.
 12. Bu sıradan itibaren şapkanın boy kısmını oluşturuyoruz. 15 cm civarı oluyor.
 13. Terek kısmında Çiftle başlıyoruz 1 tane daha çift örüp tek örüyoruz. Yanı bu sıra 2 çift 1 tek olarak örülüyor. Eğer volan kısmının daha az olmasını isterseniz 1 tek 1 çift olarak örebilirsiniz.
 14. Bu sıradan itibaren sık iğnelerin üst kısmındaki zincirlere batarken tek ipe batıyoruz. Kıvrım oluşması için. Üst kısmında bir çizgi oluşuyor. Ve arttırmadan 11 sıra bu şekilde örüyoruz. Tentenin genişliğini kendi zevkinize göre artırabilir veya azaltabilirsiniz.
 15. 12. sırayı sık iğne olarak değil yürütme olarak örüyoruz.
 16. Bu şekilde şapkamızı bitiyoruz. Bitmiş hali genişliği 23 cm boyuda 20 cm civarı.

Şapkanın videolu anlatımı:

Kolay gelsin!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.