Kendin Yap Projeleri
Çöp diye bir şey yoktur! Geridönüşüm fikirleri, yenileme çalışmalarıi kendin yap projeleri, örgü modelleri ve anlatımları

Ahududu Örgü modeli

Ahududu Modeli Hırka Anlatımı

0 5.051

Buz gibi kış günlerine sıcak bir trend ile merhaba!

Son günlerde sosyal medyada karşımıza sık sık çıkan çok moda olan bir hırka modeli ile karşınızdayız. Ahududu örgü modeli hırka. Ponçik hırka modeli, balon hırka modeli de denen bu örgü aslında çok eski bir model. Ancak bugünlerde çok revaçta. 2018 örgü modellerine damga vurdu. Yapımı oldukça basit ahududu hırka modeli sadece düz ve ters örgüden oluşuyor. Dikkat edilmesi gereken noktalar sayılar. Ahududu hırka örgü modeli için kullanabileceğiniz ipler;

. Alize Superlana Maxi

. Kartopu Gypsy

. Kartopu Punto

. Lanoso Filzy wool

. Lanoso Verde

. Himalaya Hero

. Nako Spagetti

Şiş olarak 8 – 9 – 10 numara şişlerden birini tercih edebilirsiniz…

Şimdi gelelim ahududu modeli hırka tarifine;

. Başlangıç olarak 21 ilmek atıyoruz. Eğer ilmek atmayı bilmiyorsanız aşağıda ki videodan tekniği öğrenebilirsiniz.

. Daha sonra 5 sıra bir ters bir düz örerek bilek kısmını oluşturuyoruz. Bu aşamada isterseniz sırayı arttırabilirsiniz ya da azaltabilirsiniz…

. Lastik kısmını bitirdikten sonra arttırmalara geçiyoruz ve ilmek çıkarma yöntemi ile ilmek sayısını 40’a yükseltiyoruz.

. Arttırma işleminin ardından örgünün başlangıç kısmı sağ tarafta kalacak şekilde olmalı yani örgünün tersinde. İlk ilmeği ters olarak başlıyoruz. 2 düz ve 1 ters yine 2 düz 1 ters örüyoruz. Bu şekilde bu sırayı tamamlıyoruz.

. Şimdi ahududu motiflerini yapmaya başlayabiliriz.

  • Baştaki ilmeği düz olarak örüyoruz.
  • Daha sonra 2 ters örüyoruz ve 1 düze geldiğimiz zaman ilmek atarmış gibi şişi ipe geçiriyoruz.
  • İlmeği çıkarmadan şişi dışarı çıkarıp bir kat daha ip koyuyoruz tekrar ilmeğe sokup bir kat daha atarak bu şekilde 5 tane arttırım yapıyoruz.
  • Tekrar 2 ters 1 düz örüyoruz tekrar 2 ters örüyoruz ve 1 düz ilmekte tekrar ilmek çıkartıyoruz.
  • Yani her 1 düz ilmekte ilmek arttırımı yapmıyoruz 1 düz normal örüp diğer 1 düze geldiğimizde ahududu modeli için arttırma yapıyoruz.

Bu şekilde sırayı tamamlıyoruz.

. Arkaya döndüğümüzde ilk sırayı ters olarak örüyoruz.

  • *2 düz 1 ters ördükten sonra 9 tane düz örüyoruz.
  • *1 tane ters ve 9 ilmek yine düz örüyoruz.

Bu şekilde sırayı tamamlıyoruz ve arkaya geçtiğimizde ilmekler tam tersine döneceği için o şekilde tamamlıyoruz. Ahududu modeline adını veren tombik şekillerin oluşması için ters kısmı 5 sıra olana kadar örüyoruz.

. İlk ahududu sırası bitti şimdi geldik geçiş yapmaya. Bu aşamada bir tığ kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sırada hem yaptığımız ahududuları toplayacağız hemde düz olan kısımlarda yeni ahududular için arttırma yapacağız.

  • Öncelikle başta 1 düz 2 ters yapıyoruz ve ardından 5 ilmeği tığa geçirerek içeriden ipi çekiyoruz ve ilmeği şişe geçirip iyice sıkıştırıyoruz.
  • Daha sonra 2 ters yapıp ardından 1 düze önceki yaptığımız gibi 5 adet ilmek çıkartarak ahududuları oluşturuyoruz.
  • Yine 2 ters örüp 5 ilmeği tığ ile topluyoruz.

Sıranın sonuna kadar biten ahududuları toplayıp yenilerini oluşturuyoruz.

. Bu şekilde 9 – 10 adet ahududu katı olana kadar örüyoruz. Eğer ipiniz kalınsa daha az olabilir. Ahududu yapmayı bitirdikten sonra ahududuların ilmeklerini toplayıp yenilerini oluşturmuyoruz. Bu koldan 2 adet yapıp kenarlarını iğne ile dikip kol haline getiriyoruz.

. Arka kısım için 50 ilmek atıyoruz. Alt kısmı için 5 sıra 1 ters 1 düz örüyoruz. Ardından haroşo ile hırkamızın arka kısmını 46 sıra olana kadar örüyoruz. Ense kısmına kadar hiç bir eksiltme yapılmadan örüyoruz. Eğer daha uzun yapmak isterseniz sıra kısmını arttırabilirsiniz. Genişliği de yine bedeninize göre ayarlayabilirsiniz.

.Ön kısımlar için 2 adet aynı yöntem ile 20 ilmek atarak örüyoruz. İğne yardımı ile parçaları birleştiriyoruz. Kol kısmı için 15 16 sıra kadar haroşo sırasını dikmeden bırakıyoruz.

.Gövde kısmının lastiği için hırkanın alt kenarından başlıyoruz. Bu kısımda 8 no misinalı şiş işimizi kolaylaştıracaktır. En alt kısımdan uç kısımdan başlayıp, tek tek haroşo sıralarına batarak gevşek bir şekilde zincir çekiyoruz. Lastik gelecek bütün bölümlere bunu uyguluyoruz.

.Zincirleme işleminin ardından tuğ yardımıyla ilmek çıkartarak şişe geçiriyoruz. İlmek çıkarma işlemi sonlandıktan sonra lastik örmeye başlıyoruz. Aynı diğer lastik bölümler gibi 5 sıra örüyoruz. Eğer misinalı şişiniz yoksa yaka ve gövde sağ ve sol kısmı ayrı ayrı örüp birleştirme işlemini yapabilirsiniz.

Ve ahududu hırkamız hazır… 

Aşağıda videolu anlatım da yer almaktadır.

Yazımızın sonunda ahududu modelini uygulayabileceğiniz örnekler yer alıyor.

Ahududu hırka modeli videolu anlatım

Kaynak:

https://www.youtube.com/watch?v=beohfzadqMg

https://www.youtube.com/watch?v=l3Pk6DY2j1s

https://vishivashka.ru/vyazaniye_spicami/uzor_malinka_shema.php

http://magic-art.info/blog/uzor_malinkivjaanyj_spicami/2015-09-18-1037

https://www.livemaster.ru/item/16266007-odezhda-kardigan-bubbles

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.